اتحاد، همدلی و همبستگی رمز قدرت ایران است


به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، پیش از ظهر شنبه هفتم شهریور ماه جلسه شورای اداری استان با حضور دبیر هیات دولت، استاندار یزد، معاونین و مشاورین استاندار، مدیر کل حوزه استاندار و مدیران کل ستادی، فرمانداران شهرستانها و مدیران کل دستگاه های اجرایی استان در سالن شهید منتظر قائم استانداری برگزار شد.
استاندار یزد در این جلسه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهیدان رجایی و باهنر و 21 هزار شهید دولت اظهار داشت: هفته دولت فرصت مغتنمی است که دولتمردان با آرمانهای حضرت امام خمینی( ه ) و شهدای انقلاب تجدید بیعت نمایند و مسئولیتها و تعهدات خود در قبال مردم را به خویش یادآور شوند.
" سید محمد میر محمدی" گفت: هفته دولت هفته ای است که مدیران دولتی به ارائه گزارشهای فعالیتهای دستگاه های تحت امر خود می پردازند و اگر این ارائه گزارش با پرسشگری مردم همراه باشد آنگاه جامعه روبه رشد و تعالی گام بر میدارد و تمام هدف دولت تدبیر و امید نیز بر روی تعامل و ایجاد روحیۀ پرسشگری در مردم متمرکز شده است.
وی با اشاره به اینکه در هفته دولت با خبرنگاران و اهالی رسانه استان نشست صمیمانه، آزادانه و دوستانه ای داشته ایم و اقدامات و فعالیتهای مدیران ارشد استان در خدمتگزاری به مردم را در آن جلسه تشریح نموده ایم خاطر نشان کرد: با اطلاع رسانی شفاف رسانه ها فضای آگاهی گسترده ای برای مردم ایجاد گردیده است و ما در سطح استان در هشت محور اساسی برنامه ریزی های خود را در خدمت به مردم تدوین نموده ایم.
عالی ترین مقام اجرایی استان اولین و اساسی ترین مساله استان را آب و کم آبی عنوان کرد و گفت: در این ارتباط بحث انتقال آب از سد بهشت آباد با تخصیص 150 میلیون متر مکعب آب در شورای عالی آب در فروردین ماه 93 تصویب شده و با حضور وزیر نیرو در سفر اخير از این پروژه بازدید گردید و با دستور ایشان اجرایی و تکمیل شدن این پروژه مورد تاکید قرار گرفت.
" میر محمدی" ادامه داد: اقدام دیگر برای تامین آب استان، انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به استان است که در این رابطه نیز اقدامات خوبی صورت گرفته است.
وی افزود: اجرای طرح مدیریت مصرف بهینه آب کشاورزی نیز مورد تاکید قرار گرفته است و ما منتظر هستیم ردیف اعتباری آن تصویب گردد.


جلوگیری از خام فروشی در حوزه صنعت و معدن


استاندار یزد محور و مساله مهم دیگر استان را صنعت و معدن عنوان کرد و اظهار داشت: یکی از مشکلاتی که در این حوزه وجود دارد بحث خام فروشی است که باید از آن جلوگیری کنیم و در این زمینه اقدامات خوبی صورت گرفته و در شهرستان بافق 4 واحد صنعتی جوار معدنی درحال مستقر شدن می باشد.
" میر محمدی" ادامه داد: در حوزه صنعت و معدن استان عملیات اکتشاف مورد توجه قرار گرفته و در حال حاضر 200 میلیون تن سنگ آهن جدید شناسایی شده و برخی از معادن که تعطیل شده بود مجدداً احیاء و فعال گردیده است.
وی افزود: گسترش صنایع هایتک از اقدامات مهم دیگر در حوزه صنعت و معدن است و شاهد بهره برداری و افتتاح شهرک تخصصی فناوری اطلاعات و الکترونیک در استان بوده ایم.
عالی ترین مقام اجرایی استان خاطر نشان کرد: برای رونق صنعت و معدن استان و فعال تر شدن واحدهای تولیدی شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و کار گروه رفع موانع تولید تشکیل شده که جنبه اجرایی به خود گرفته و برای رفع مشکلات واحدهای تولیدی استان راهگشا بوده است.

 

رشد قابل توجه جذب گردشگران


استاندار یزد محور دیگر برنامه ریزی های مسئولین ارشد استان را حوزۀ میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگري دانست و گفت: طرح ساماندهی بافت تاریخی را به اجرا گذاشته ایم و در زمینه جذب گردشگری رشد قابل توجه ای داشته ایم به طوریکه در سال 91 دوازده هزار نفر گردشگر خارجی به استان سفر کرده که این آمار در سال گذشته به 60 هزار نفر رسیده است.
وی ادامه داد: توسعه صنایع دستی به ویژه منسوجات سنتی در دستور کار میراث فرهنگی استان قرار گرفته و استان یزد به عنوان قطب منسوجات کشور معرفی خواهد شد.


تهیه نقشه راه توسعه فرهنگی استان


" میر محمدی" یکی از محورهای اصلی استان را محور فرهنگی و هنری استان عنوان کرد و اظهار داشت: در این زمینه نقشه راه توسعه فرهنگی استان تهیه و عملیات اجرایی شدن آن آغاز شده است.
استاندار یزد با اعلام حمایت از گسترش سازمانهای مردمی، فرهنگی و هنری در استان یادآور شد: در این زمینه 14 مجوز برای ایجاد تشکلها صادر یا مجوز آن تمدید شده و در شهرستانها نیز شورای توسعه فرهنگی تشکیل شده است .


استان یزد منطقه ویژه علم و فناوری


عالی ترین مقام اجرایی استان گفت: یکی از موارد اساسی در استان حوزه پارکهای علم و فناوری می باشد که در این زمینه منطقه ویژه علم و فناوری در استان به تصویب رسیده و همچنین در این حوزه شعبه پژوهشگاه رویان در استان ایجاد شده که این شعبه موفق شده است با همکاری دانشگاه علوم پزشکی استان بحث تشکیل بانک خون بندناف را با 5 هزار نمونه تا آخر سال دنبال کند.
" میر محمدی" ادامه داد: استان یزد در سال گذشته دو و چهاردهم درصد صادرات در حوزه فناوری داشته که بیش از 10 درصد این صادرات در کشور متعلق به استان یزد است و رتبه دوم کشوری را در حوزه صادرات فناوری بدست آورده ایم.


اجرای موفق طرح تحول نظام سلامت در استان


استاندار یزد یکی دیگر از مسائل اصلی استان را حوزۀ بهداشت، درمان و سلامت مردم دانست و اظهار داشت: در این راستا در استان طرح تحول سلامت به خوبی اجرا شده است و اکثریت مردم از اجرای این طرح رضایت دارند.
وی افزود: بیمه سلامت همگانی یکی از نقاط قوتی است که در استان صورت گرفته و در حال حاضر 80 هزار نفر در استان تحت پوشش این بیمه قرار گرفته اند که 20 میلیارد تومان هزینه بیمه این افراد شده است.


افزایش سطح پارکهای شهری


" میر محمدی" در بخش دیگری از سخنان خود گفت: منابع طبیعی و محیط زیست از دیگر مسائل اساسی استان است که در استان یزد در سال گذشته در احداث هزار و 500 هکتار پوشش گیاهی ، فضای سبز و ایجاد پارکهای جنگلی موفق بوده ایم.
وی تصریح کرد: برنامه ریزی جهت احداث کمربند با سطح 700 هکتار در امتداد جاده یزدـ میبد در دستور کار است که باید در اسفند ماه نهال کاری شود.
" میر محمدی" افزایش سطح پارکهای شهری را از دیگر اقدامات موثر در این حوزه دانست و گفت: 50 هکتار به سطح پارکهای شهری در استان اضافه شده است.
استاندار یزد تغییر سوخت تعدادی از کوره های آجر پزی آلاینده و نظارت بیشتر بر واحدهای تولیدی صنعتی جهت پیشگیری از آلودگیهای صنعتی را اقدامی دیگر در زمینه حراست از منابع طبیعی و محیط زیست در استان عنوان کرد.


استان یزد پیشگام در استفاده از انرژی خورشیدی


عالی ترین مقام اجرایی استان موضوع اساسی دیگر استان را انرژی خورشیدی دانست و اظهار داشت: استان یزد با آفتاب تابانی که در اکثر روزهای سال از آن برخوردار است در استفاده از انرژی خورشیدی پیشگام است که در این خصوص 6 شرکت درخواست خود را برای تولید 690 مگاوات ارائه داده اند و بعضی از مجوزها صادر شده و در حال اجرای مراحل مقدماتی می باشد.
" میر محمدی" در پایان سخنان خود تصریح کرد: در هفته دولت 292 پروژه در استان یزد با اعتباری بالغ بر 197 میلیارد تومان افتتاح گردیده و درحال بهره برداری است و نیز دو هزار 444 واحد مسکن مهر در این هفته به بهره برداری رسیده است.
گفتنی است در پایان جلسۀ شورای اداری استان از محمود رهبران خوشنویس برتر استان و کشور و دارای مقام دوم خوشنویسي برتر جهان اسلام در مسابقان جهانی الجزایر با اهدای لوح تقدیر تجلیل گردید.