تعاوني ها بسترهاي مناسب مشاركت در جامعه را فراهم مي سازند


به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد پيش از ظهر شنبه 14 شهريور ماه دهمين جشنواره تعاوني هاي برتر استان با حضور استاندار يزد، معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استاندار، سرپرست معاونت امور اقتصادي و توسعه منطقه اي، مشاور معاون وزير تعاون، كار و رفاه اجتماعي و مديركل تعاون، كار و رفاه اجتماعي استان و جمعي از مسئولين در سالن هتل زنبق يزد برگزار شد.
استاندار يزد در اين جشنواره با اشاره  به آياتي از قرآن مجيد، احاديث و روايات مختلف كه به اهميت تعاون مي پردازد، اظهار داشت: تمام برنامه هاي ما در گذشته بر محور تعاون استوار بوده و در امور فرهنگي و اجتماعي معمولا" كارهاي ما به صورت كار گروهي انجام مي شده است كه به مباحث تقسيم آب و ميرابي مي توان اشاره كرد.
"سيدمحمد ميرمحمدي " قدمت تأسيس تعاوني در كشور ايران كه  به 60 سال قبل برمي گردد را مورد نظر قرار داد و افزود: علي رغم اين قدمت شركت هاي تعاوني ما در مقايسه با تعاوني هاي دنيا آن موفقيت مطلوب را نداشته اند زيرا به جاي اينكه بخش خصوصي و عده اي از افراد با هدف مشترك شركت هاي تعاوني را شكل دهند، دولت متولي اصلي تشكيل تعاوني ها در سطح كشور گرديد و طبيعي بود كه افراد عضو تعاوني آن مشاركت لازم را نداشته باشند.
وي با بيان شاخص هاي يك تعاوني موفق و برتر خاطرنشان كرد: تعداد افراد عضو شركت تعاوني و مشاركت اعضاء، سرمايه مالي، سود و درآمد مالي، ميزان توليد در تعاوني هاي توليدي و ميزان عملكرد در تعاوني ها، از جمله معيارهاي مهمي است كه مي توان يك شركت تعاوني را به عنوان تعاوني برتر معرفي نمود.
" ميرمحمدي " وجود تعاوني هاي مصرف، بازار، خدمات و توليد را در استان و كشور ضروري دانست و گفت : شايسته است اين نوع از تعاوني ها در سطح جامعه گسترش يابند و شركتهاي تعاوني در حوزه بنگاه هاي اقتصادي نيز قرار گيرند تا نفع آنها شامل حال كل جامعه و افزايش رفاه مردم شود.
عالي ترين مقام اجرايي استان در پايان سخنان خود اظهار اميدواري كرد: با برگزاري چنين جشنواره هايي و انتخاب و معرفي تعاوني هاي برتر استان فرهنگ تعاون در جامعه بيشتر از گذشته توسعه و ترويج يابد و روز به روز شاهد شكوفايي بيشتر تعاوني ها در فعاليت ها و حوزه هاي مختلف باشيم.
گفتني است در پايان دهمين جشنواره تعاوني هاي برتر استان از 7 شركت تعاوني برتر استان با اهداء تنديس جشنواره، لوح تقدير و هدايايي تجليل گرديد.