توسعه صنعت گردشگري وتوريست باحضور سفير وهيئت اقتصادي عمان دريزد


 

 

به گزارش روابط عمومی، امورفرهنگی و اجتماعی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در پی دعوت صورت گرفته از سفیر عمان و حضور دو روزه وی در استان یزد، نشستی با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و جمعی از صاحبنظران در این حوزه با سفیر عمان در محل سالن اجتماعات هتل داد برگزار گردید.

در ابتدای این نشست مهندس شرافت ضمن خیر مقدم به سفیر عمان و همراهان وی به معرفی بخش کوتاهی از ویژگی ها و پتانسل های استان از جمله: وسعت بافت تاریخی، سازه های خشتی و قدمت بی نظیر آثاری چون: نارین قلعه میبد و سرو ابرکوه پرداخت.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد اظهار داشت: بزرگترین هنر یزدی ها زندگی در دل کویر است و این استان ضمن داشتن بیابان های خشک و بی آب دارای دو اثر از مجموعه باغ های ایرانی چون: باغ دولت آباد و باغ پهلوان پور بوده که هر دو در فهرست آثار جهانی (یونسکو) به ثبت رسیده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: از دیگر ویژگی های استان یزد فرآیند بادگیر و حفر قنوات در این استان است که این قنات های سازه دست بشر بیش از صدها کیلومتر در دل کویر خشک و سوزان حفر گردیده است و همین امر نیز موجب شده تا از قنات به عنوان آثاری بی نظیر از جاذبه های گردشگری استان یاد شود و امروزه وضعیت یزد در حوزه گردشگری به این گونه رقم بخورد که فارغ از جذب گردشگر در بخش مذهبی در کشور استان یزد دارای رتبه سوم می باشد و این در حالی است که در دو سال گذشته جذب گردشگر در این استان رشد 5 برابری را داشته است و اکثر گردشگران خارجی که در این مدت از استان کویری یزد بازدید نموده اند را گردشگرانی از کشور های ایتالیا، اسپانیا، آلمان و ... میتوان عنوان نمود.

وی در ادامه این نشست افزود: یزد نیز به جهت کسب رتبه پنجم کشوری در زمینه توریست سلامت جایگاه ویژه ای در کشور دارد و به نوعی می توان گفت: صنعت گردشگری در یزد صنعتی نو پا بوده و فرصت بسیار مناسبی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی است.

در این نشست سفیر عمان بیان نمود: یزد شهری تاریخی و نمونه در جهان است و دارای پتانسیل های گردشگری و جاذبه های بسیار زیبایی است و نظر به اینکه یزد در بر دارنده امتیاز توریست سلامت نیز می باشد این امکان را دارد تا نسبت به معرفی درست این شهر تاریخی و استوار به جهانیان اقدامات موثری صورت گیرد که با انجام درست این مهم، نه تنها از کشور عمان بلکه از تمامی نقاط دنیا شاهد جذب گردشگر خواهید شد.

سفیر عمان اضافه نمود: در راستای بهبود روابط و گسترش ارتباطات کشور عمان آمادگی انجام هرگونه فعالیت در زمینه های توریستی، صنعتی و بازرگانی را دارد و شهر یزد به عنوان قطب گردشگری منطقه می تواند نقش ویژه ای را در این گسترش روابط ها ایفا نماید و این موضوع می بایست از سوی بخش های دولتی برنامه ریزی و اجرا گردد تا در آینده نزدیک شاهد ارتقاء روابط، معاملات تجاری و سرمایه گذاری بخش های خصوصی در این زمینه نیز باشیم.

شرافت در پایان بیان نمود: بزرگترین محدودیت این استان در زمینه ارتباط به کشور عمان را عدم امکان پرواز های مستقیم از یزد اعلام کرد که با توجه به شرایط پیش آمده لازم و ضروری است به منظور ارتقاء ارتباط فی مابین و جذب گردشگر، تدابیری اتخاذ شود تا این استان در آینده ی نزدیک، امکان تأمین پرواز مستقیم به کشور عمان و حتی اروپا را برای گردشگران علاقه مند فراهم سازد که سفیر عمان در جواب اشاره نمود: در حال حاضر روزانه یک پرواز به کشور عمان از تهران و بلعکس صورت می گیرد که تا دو ماه آینده این پرواز ها به حداقل دو پرواز در روز خواهد رسید و با توجه به هماهنگی و برنامه ریزی صورت گرفته تا سال 2016 امکان انجام پروازهای مستقیم به دیگر استان ها نیز فراهم خواهد شد که تحقق این موضوع می تواند بنوعی در گسترش ارتباطات دو طرف کار ساز باشد.