دولت تدبير و اميد به سلامت مردم توجه و اهتمام ويژه دارد


 به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری یزد، ظهر شنبه 17مرداد ماه دومين جلسه شوراي سلامت و امنيت غذاي استان در سالجاري با حضور استاندار يزد، سرپرست معاونت هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه اي استانداري و افراد عضو اين كارگروه در سالن مرحوم حميديا استانداري برگزار شد.
استاندار يزد در ابتداي اين جلسه ضمن تبريك "روز خبرنگار" خبرنگاران را متعلق به تمام مردم و جامعه دانست و گفت : اهالي رسانه نقش مؤثري در جامعه دارند و مي توانند خدمات و فعاليتهاي تمام دستگاههاي اجرايي استان و نقاط ضعف و قوت آنها را به خوبي به مردم منتقل نمايند.
"سيدمحمد ميرمحمدي " با اشاره به اينكه عقل سالم در بدن سالم است اظهار داشت: اگر به اين اصل مهم توجه كنيم با داشتن عقل و جسمي سالم مي توانيم در پيشرفت جامعه تأثيرگذار باشيم.
وي ضمن معرفي "حاجب مرتاض" به عنوان مشاور بهداشت و سلامت استاندار يزد اظهار اميدواري كرد : با انتخاب ايشان بين سه بخش بيمارستانهاي دولتي، بيمارستانهاي خصوصي و طب سنتي تعامل بهتري نسبت به گذشته صورت گيرد.
"ميرمحمدي" با اشاره به اينكه با اجراي طرح تحول سلامت در دولت تدبير و اميد هزينه هاي درمان كاهش چشمگيري يافته و در برخي موارد رايگان شده است خاطر نشان كرد: ابراز رضايت مردم نشان مي دهد كه دولت در اجراي طرح تحول سلامت موفق عمل كرده است.
عالي ترين مقام اجرايي استان يادآور شد: بيماران در طرح تحول سلامت سه نياز عمده دارند و در بيمارستانها بايد به اين نياز آنها توجه ويژه اي شود، يكي اينكه هزينه هاي درمان و بستري شدن آنها كاهش يابد، دوم اينكه پزشكان به بيماران احترام و توجه شايسته اي داشته باشند و سوم اينكه در زمان بيماري و بستري شدن از آنها مراقبت و پرستاري لازم صورت گيرد.
استاندار يزد با اشاره به انعقاد تفاهم نامه ميان استان و مؤسسه رويان اظهار داشت : بايد از اين فرصت مغتنمي كه براي استان فراهم شده است نهايت استفاده را ببريم و در بحث هاي آموزشي، پزشكي و درماني از اين ظرفيت به نحو شايسته استفاده كنيم.
"ميرمحمدي"با اشاره به طرح تحول سلامت رواني، معنوي و اجتماعي استان كه از طريق دانشگاه علوم پزشكي شهيدصدوقي (ره) يزد تدوين و در اين جلسه ارائه گرديد گفت : بايد در اين زمينه بيماريهاي روحي و رواني را با هم تلفيق نمائيم و باتوجه به اينكه عنوان "بيماريهاي رواني" در فرهنگ سنتي ما بار منفي دارد بايد عنواني براي اين بيماريها انتخاب شود كه هم مفهوم را برساند و هم بيماران مبتلا را براي درمان تشويق و ترغيب نمايد.
رئيس شوراي سلامت و امنيت غذاي استان در پايان سخنان خود يادآور شد: واژه معنويت مترادف سلامت است و اينكه عنوان نمائيم قصد داريم سلامت معنوي جامعه را ارتقاء دهيم اظهارنظر درستي نيست زيرا كارهاي معنوي همواره با سلامت روحي و رواني و اقدامات سازنده همراه است.
در ابتداي اين جلسه رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات درماني شهيد صدوقي(ره) يزد ضمن ارائه گزارشي از اجراي طرح تحول سلامت دولت تدبير و اميد در استان يزد گفت : در سال جديد 3 پروژه عمراني مهم بهداشتي و درماني در استان افتتاح مي شود و اميدواريم بيمارستان شهيد رهنمون، ساختمان جديد كلينيك فوق تخصصي خاتم الانبياء و ساختمان خون و سرطان شهيدصدوقي(ره) همزمان با سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي به بهره برداري برسد.
گفتني است مقرر شد برنامه تحول سلامت رواني، معنوي و اجتماعي استان براي اعلام نظر لازم به دستگاههاي عضو ارسال شود و تصويب اين برنامه به جلسه بعدي شوراي سلامت و امنيت غذاي استان موكول شد.